Niezwykłe oblicze kraju nad Dunajem

Nie da się ukryć faktu, że większości z nas Węgry kojarzą się przede wszystkim z niezwykłym Budapesztem i przepięknym Dunajem, drugą co do długości rzeką w Europie. W rzeczy samej, stolica Węgier to jedno z najpiękniejszych miast na Starym Kontynencie i nie sposób się w nim nie zakochać. Jednakże obok fantastycznego Budapesztu Węgry mają nam naprawdę wiele do zaoferowania ze swojej bogatej historii – a w końcu to jedno z najstarszych państw tej części świata.

Jeśli zdecydujemy się na zwiedzanie Budapesztu warto poświęcić kilka dni na odwiedzenie okolic położonych w pobliżu stolicy Węgier, które skrywają wiele interesujących miejsc. Jednym z nich jest malownicze miasteczko Szentendre, które może pochwalić się niezwykle bogatą historią i niezwykłym klimatem. Kiedy spędzimy trochę czasu w Szentendre, zauważymy, że czas płynie tutaj nieco wolniej – zupełnie inaczej niż w zabieganym i goniącym Budapeszcie. Węgry to także wspaniała przyroda, o czym możemy się przekonać kiedy zdecydujemy się odwiedzić Góry Mátra, niewysokie ale niezwykle malownicze pasmo w Karpatach Zachodnich. Warto wybrać się na wycieczkę w celu zwiedzania ruin średniowiecznych zamków takich jak chociażby zamku w Kisnána czy berlin-965831_640też zamku w Sirok. Mało wymagający charakter Mátra sprawia, że znajdziemy tutaj całe mnóstwo urokliwych miejsc na krótsze i dłuższe spacery, w trakcie których będziemy mogli podziwiać malowniczy krajobraz okolicy. A po wędrówce będziemy mogli zachwycać się bogactwem aromatów win pochodzących z licznych winnic, jakie mieszczą się właśnie w tym rejonie. Całość tych atrakcji sprawia, że Góry Mátra stanowią bardzo ważny element jeśli chodzi o turystykę całych Węgier.

Na planie naszej wycieczki po kraju Madziarów warto zaznaczyć miejscowość Tokaj, której swą nazwę zawdzięcza jeden z trunków alkoholowych znany na całym świecie. Samo miasteczko, podobnie jak całe Węgry, może pochwalić się niezwykłą (często burzliwą) historią – na przestrzeni wieków przechodziło z rąk do rąk a można tutaj odnaleźć wpływy zarówno włoskie jak i greckie. Na całe szczęście tradycja winiarska kwitnie w Tokaju nieprzerwanie od wieków, dzięki czemu mamy możliwość rozkoszować się w smaku tutejszego skarbu jakim jest wnio o tej samej, co miejscowość nazwie. Być na Węgrzech i nie spróbować tokaju, to tak jakby odwiedzić Włochy i zrezygnować z jedzenia doskonałej pasty czy też tradycyjnej włoskiej pizzy. To absolutnie pozycja obowiązkowa! Warto dodać, że niektóre winnice takie jak Rakóczi Pince mają przygotowane dla odwiedzających specjalne programy połączone z degustacją win.

Related posts