Wilno – niezwykłe miasto w sercu Europy Wschodniej

Stolica Litwy, to coraz prężniej rozwijające się miasto, stanowiące duży ośrodek gospodarczy i finansowy w tej części Europy. Wilno znane jest jednak przede wszystkim ze swojej bogatej historii, pięknych zabytków wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to miasto szczególnie bliskie sercu Polakom, ponieważ stanowi największy ośrodek polskiej kultury na Litwie. Nic więc dziwnego, że coraz więcej naszych rodaków wybiera się na wycieczki właśnie do Wilna, aby zobaczyć wspaniałe zabytki, które były świadkami niezwykłych historii i zasmakować przepysznej wileńskiej kuchni.

flooding-277405_640Co ciekawe, historyczne centrum Wilna to jeden z największych placów tego typu spośród wszystkich miast Europy Wschodniej. Doskonałym pomysłem na zwiedzanie tego miasta jest krajoznawcza wycieczka rowerowa a dla bardziej leniwych, wariant autobusowy. W ten sposób będziemy mogli odwiedzić wiele miejsc, zwiedzić niemal całe Wilno a już na pewno jego najważniejsze i najciekawsze zakątki. Pozycje obowiązkowe to z całą pewnością okolice Uniwersytetu Wileńskiego (jednej z najstarszych uczelni w tej części Europy), a także plac Katedralny, na którym znajdziemy pomnik założyciela miasta – Giedymina. Koniecznie należy odwiedzić także Zamek Wielkich Książąt Litewskich, w którym możemy podziwiać bogate zbiory Muzeum Narodowego. Jeśli już odwiedzimy to miejsce, to kolejnym naturalnym kierunkiem jest Góra Giedymina, na którą możemy dostać się specjalnym wyciągiem. Na szczycie tej góry mieści się zabytkowa baszta, z której będziemy mogli podziwiać wspaniałą panoramę Wilna – doskonałe miejsce na chwilę oddechu i zrobienie kilku pamiątkowych fotografii. Jest to także idealne miejsce z którego możemy zaplanować dalszą część naszej wyprawy po zachwycającej stolicy Litwy.

Warto wybrać się także do Zarzecza czyli urokliwej dzielnicy artystów, która szczyci się własną konstytucją – wypisaną na jednym z murów ulicy Paupio. Miejsce to jest często porównywane do paryskiego Montmartre’u czy też kolorowej dzielnicy Kopenhagi – Christianii. Kiedyś zaniedbane rejony zamieszkałe przez margines i biedotę a dzisiaj kwitnąca dzielnica i jedno z najbardziej prestiżowych miejsc w Wilnie jeśli nie na całej Litwie. Jeśli więc chodzi nam po głowie krótki, budżetowy wyjazd w ciekawe miejsce poza granicami naszego kraju, to Wilno okaże się z całą pewnością doskonałym pomysłem. Bogata oferta historyczno-kulturalna, dobra baza noclegowa oraz przystępne ceny powinny zachęcić każdego do odwiedzenia tego miejsca.

Related posts