Włochy – Panteon to największy zabytek

W Rzymie właściwie o każdej porze roku są tłumy turystów – praktycznie nie sposób przyjechać do tego miasta i nie natknąć się na wszechobecne tłumy podróżników z całego świata, którzy chcą zwiedzić to piękne miasto (Jeżeli szukasz tanich lotów do Włoch to sprawdź na https://www.lot.com/bilety-lotnicze/loty-do-wloch). Stolica Włoch większości osób kojarzy się przede wszystkim z zabytkami pamiętającymi jeszcze czasy starożytne i średniowieczne. Jednym z najważniejszych zabytków, które koniecznie musicie zobaczyć, jest Panteon. Dzisiaj przyjrzymy się nieco bardziej jego historii.

Kilka podstawowych faktów

Panteon to okrągła świątynia, która została wzniesiona na Polu Marsowym ku czci wszystkich rzymskich bogów. Po raz pierwszy świątynia w tym miejscu powstała w 27 r. p.n.e. – ta jednakże została zniszczona w pożarze, który miał miejsce w 80 r. n.e. Po pożarze nowy Panteon został w 125 r. ufundowany przez ówczesnego cesarza Hadriana. Początkowo poświęcony był cesarzowi Hadrianowi i rzymskim bóstwom planetarnym. Od siódmego wieku naszej ery Panteon został przejęty przez kościół katolicki pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny od Męczenników.

Budowa Panteonu

Panteon do dzisiejszych czasów zachował się w fantastycznej kondycji. Ma kształt okręgu o średnicy 42 m. Co ciekawe, Paneton ma dokładnie tyle samo wysokości, co czyni z niego praktycznie idealną kopułę, która budzi zachwyt wśród turystów z całego świata. Przed wejściem do świątyni znajduje się portyk złożony z szesnastu monumentalnych kolumn, które są ustawione w trzech rzędach. Kolumny wzniesione zostały w porządku korynckim – osiem z nich znajduje się w pierwszym rzędzie. Ogromny zachwyt budzi również zazwyczaj kopuła Panteonu, odlana z betonu. Jej centralny punkt stanowi otwór, przez który do środka wpada światło. Otwór ma średnicę prawie ośmiu metrów. Warte uwagi jest to, że w Panteonie nie ma innych źródeł światła – nie znajdziecie tam na przykład okien.

Co zobaczyć w Panteonie?

W kaplicach Panteonu można zobaczyć przede wszystkim grobowce wielu członków hiszpańskiej rodziny królewskiej, a także znanych osób. Znajduje się tutaj między innymi grób królowej Małgorzaty czy króla Humberta. Swoje miejsce wiecznego spoczynku znalazł tutaj również pierwszy król Zjednoczonych Włoch – Wiktor Emmanuel II. Z uwagi na jego ogromne zasługi w kaplicy Panteonu spoczęło również ciało Rafaela, jednego z najbardziej znanych na świecie malarzy. Obok niego w uznaniu dla jego wielkiego talentu spoczęła jego narzeczona Maria Bibbiena, która zmarła zaledwie kilka miesięcy przed śmiercią tego wybitnego malarza, który tęsknił za ukochaną.

Related posts